Mmmmm powiem tak, cieszę się Piotrze, że moja aranżacja przypadła ci do gustu.
Produkcja dywaników z wgłębki jest dość prosta, ale pielęgnacja przysparza dużo kłopotów.
Moje dywaniki to po prostu płaskie kamienie (piaskowiec) obłożone wgłębką a to wszystko przyciśnięte jest siatką nylonową po ziemniakach (świetnie się do tego nadaje).
W moim zakładzie pracy, produkowane są tkaniny z tasiemki polipropylenowej. Wymyśliłem więc, że wytnę z takiej tkaniny kształt mojej podwodnej łąki pokryję ją wgłębką i przycisnę siatką. Na razie dywanik jest skromny gdyż brakło mi wgłębki na pokrycie całej powierzchni, ale teren czeka przygotowany pod żwirem. Wgłębka rozrasta się bardzo szybko tworząc bujne kępy przy dobrym świetle i tu jest właśnie problem ponieważ trzeba ją często przycinać gdyż brak światła w dolnych partiach kępy - tam gdzie było kiedyś mocowanie – powoduje obumieranie starych pędów i całość zaczyna nam odpadać od podłoża. Obcięcie jednego kamyka to pestka ale większej powierzchni to już problem. W zasadzie trzeba to robić na okrągło.
Ciekawy efekt uzyskałem na korzeniu, który pokryłem mchem jawajskim (za pomocą zwykłej nici która po pewnym czasie sama zniknęła). W mchu zasiała się wgłębka w kilku miejscach której pozwoliłem na rozrost i nieźle to też wygląda.
Wiele pomysłów dostarczyło mi obejrzenie strony znanego japońskiego twórcy podwodnych światów Takashi Amano
http://www.naturacquario.net/amano/ jestem zakochany w jego Twórczości. A tu jeszcze kilka ciekawych zbiorników z pewnością już wam znanych
http://www.adaeuro.com/gallery.asp