Strona 1 z 2

ph 4,5

: 24 paź 2006, 11:42
autor: alghar
Dziś rano ph wody 4,5 !!!!!! , akwo 450 l akwo osmoza mieszana z kranówką (7,5 ph) skąd wzieło sie tak niskie ph ? Nic wiecej nie robie z wodą (żadnych kwasów) , tylko podmniany.

: 24 paź 2006, 19:04
autor: cocoloco
Ryby oddychają rośliny też i z CO2 powstał kwas węglowy więc pH spadło - brak bufora i leci jak szalone na dół - u Ciebie troszeczkę przesadziło . Na noc dobrze mieć włączony napowietrzacz .

: 24 paź 2006, 21:43
autor: alghar
Ale w akwie nie ma roślin, tylko piasek i korzen , co tydzień podmiany wody.Napowietrzanie pracuje przez cały czas.Zawsze ph było około 6,2- 6,5 .

: 24 paź 2006, 21:58
autor: cocoloco
Tylko piasek i korzeń - w piasku zachodzą procesy biologiczne ryby oddychając dokładają swoje CO2 do wody . Każdy kto miał z paletami do czynienia ma taką własną teorię jak to palety zakwaszają wodę . Jakie masz Tww bo myslę że strasznie niskie i brak bufora może spowodować taki spadek .
U mnie w zbiorniku nigdy aż tak mocno nie spadło ale już dostałem dreszczy jak widziałem 5,13 . Też wymana wody , też napowietrzanie . Pomogło zwiększenie twardości węglanowej .
Nocne spadki ustabilizowały się na poziomie 6,3 z 6,5 .

Re: ph 4,5

: 25 paź 2006, 08:19
autor: MarSz
alghar pisze:Dziś rano ph wody 4,5 !!!!!! , akwo 450 l akwo osmoza mieszana z kranówką (7,5 ph) skąd wzieło sie tak niskie ph ? Nic wiecej nie robie z wodą (żadnych kwasów) , tylko podmniany.
A czym mierzysz PH :?:

: 25 paź 2006, 10:24
autor: rhodostomus
Właśnie tego typu sytuacje mam na myśli kiedy wciskam swoje palce między drzwi i odradzam jakiekolwiek zabawy z kwasem i RO początkującym, którzy mają całkiem znośną wodę w kranie. Jeżeli mierzy testem Zooleka to skala kończy się na 4,5 więc Ph może być niższe.
Jak wysokie jest Tww w kranie?
Wymień na początek ok. 45 litrów na kranówę. Jeżeli Tww w kranie jest <10 trzeba do podmiany dodać niewielką ilość sody oczyszczonej. NIE kaustycznej.
Po 3-4 godzinah sprawdż Ph i Tww w akwarium i kolejna podmiana już mniejsza ok. 20l. ale daj więcej sody. Do kolejnych podmian wystarczy jedno wiadro plus soda. Należy uważać aby nie przesadzić z sodą!!! Wten sposób kontrolując ciągle parametry podniesiesz je do żądanej wysokości. Wtedy sprawdż je jeszcze kilka razy aby dokonać potrzebnej korekty.
Mariusz

: 25 paź 2006, 14:06
autor: MarSz
Następny :) żadnej sody :!: odstany kran i ostre napowietrzanie :!:
Choć ja wątpie by tam naprawde było PH 4,5 w swoich akwariach mam PH-metry jedno prawie na czystej RO TWW2 drugie TWW-7 i zrobienie PH 4,5 bez roślin, bez kwasu z czystym dnem i korzeniem jak wpsomina kolega jest dla mnie troszke fantastyczne :)

: 25 paź 2006, 15:04
autor: _TOM_
Ja myślę, że cała debata w tym wątku powinna zacząć się od ponownego pomiaru PH, ale innym testem i dotyczy to też kranówki.
Gdzieś jest błąd, możliwe jest, że był błąd pomiaru, albo za stary test, albo uszkodzony test, albo na przykład kranówka zmieniła parametry.
PH 4.5 bez kwasu, tylko samym 1 korzeniem w takim sporym baniaku, choćby korzeń był dębowy i nawet 15cm żwirku było i ryb nawet w mocno za dużej obsadzie z poziomu 7.5 kranówki mieszanej z RO jest lekko wątpliwe dla mnie.
Śmiem wątpić, że w opisanym baniaku jest PH 4.5, skro brak roślin, kory, szyszek, torfu, liści, kwasu ...

: 25 paź 2006, 21:05
autor: J-23
_TOM_ pisze: PH 4.5 bez kwasu, tylko samym 1 korzeniem w takim sporym baniaku, choćby korzeń był dębowy i nawet 15cm żwirku było i ryb nawet w mocno za dużej obsadzie z poziomu 7.5 kranówki mieszanej z RO jest lekko wątpliwe dla mnie.
Śmiem wątpić, że w opisanym baniaku jest PH 4.5, skro brak roślin, kory, szyszek, torfu, liści, kwasu ...
Rzecz w tym ze w dojrzalym akwarium w ktorym plywaja ryby caly czas idzie produkcja kwasu. Bakterie nitryfikacyjne utleniaja amoniak wydalany przez ryby (albo pochodzacy z rozkladu miesa i krwi obecnych w pokarmie) do KWASU AZOTOWEGO. Stad sie biora owe nieszczesne azotany, z ktorych nadmiarem boryka sie niejeden z nas. Po to m.in. trzymacie jakastam twardosc weglanowa zeby ow kwas NEUTRALIZOWAC juz w momencie powstawania.
W wodzie o zerowej twardosci weglanowej pH spadnie do 5 gdy bakterie wyprodukuja 6.3 mg kwasu azotowego na kazdy litr wody.
Dlatego trzymajac ryby w wodzie o niskiej TwW trzeba bardzo pilnowac stezenia azotanow a pH korygowac w razie potrzeby przez dolewke niewielkiej ilosci zasadowej kranowy.
J-23

: 25 paź 2006, 22:16
autor: alghar
Dzięki za odpowiedzi. Dodałem ph+ Sery i podłączyłem mineralizator do RO( na pewien czas), woda ma teraz około 7 ph.Co sądzicie o plenum/DSB ?

: 26 paź 2006, 08:13
autor: Rafal_W
alghar pisze:Co sądzicie o plenum/DSB ?
Obawiam się, że poza moimi relacjami, tudzież przychylnym zaciekawieniem Hypno i Klossa - nie znajdziesz żadnych innych potwierdzeń zasadności stosowania tego rozwiązania w akwarystyce słodkowodnej.. :)

Rafał

: 26 paź 2006, 08:44
autor: alghar
Można informacje jaki piasek , jaka grubość podłoża ,czy coś jeszcze ? Czy ma sens spróbować tego w około 40 l eksperymentalnie a nastepnie zastosować w większym akwie 240 l , 450 l ?

: 26 paź 2006, 08:55
autor: alghar
Znalazłem " Cala tajemnica dzialania tego filtra polega na przepuszczeniu wody przez ziemie okrzemkowa o srednicy ziaren 1 mikron !!!
Bartek twierdzi ze 0,1 mikrona daje jeszcze lepsze rezultaty .
Dlatego moge polecic ten filtr kazdemu kto marzy o krystalicznie czystej wodzie . To naprawde dziala , szybko , skutecznie , rewelacyjnie . Czy to plus bakterie to plenum ?

: 26 paź 2006, 09:20
autor: alghar
Może swoimi doświadczeniami na temat plenum podzielą się inni ?

: 26 paź 2006, 10:16
autor: Rafal_W
Piasek jak najdrobniejszy (u mnie granulacja 0,1-0,3), grubość podłoża podręcznikowo 5 cali (12,5 cm), zapewniona przestrzeń woda pod podłożem, bez żadnych pompek tłoczących/zasysających.

Próba w 40 jak najbardziej wskazana, pamiętac trzeba o długim dojrzewaniu w świeżo założonym akwa (do pół roku!!!), więc proponowałbym zrobić to w juz istniejącym od jakiegoś czasu zbiorniku, spuścić wodę, wyjąc stare podłoże, nie myć akwarium!!! (a juz na pewno dna), położyć kratki obszyte gęstym materiałem i zasypać.. a potem spokojnie czekać - i to jest najtrudniejsze ;)

Rafał