Strona 1 z 2
Jaki filtr RO
: 07 lis 2007, 12:38
autor: hamlet
Witam chce zakupić filtr RO ale nie bardzo wiem jakiej firmy, który będzie lepszy proszę o pomoc. Mam jeszcze jedne pytanie czy taki filtr RO idzie zatrzymać w jakiś sposób by woda nie kapała cały czas bo nie bardzo mam ją gdzie gromadzić za wszystkie odpowiedzi Dziękuje pozdrawiam Krzysiek
: 07 lis 2007, 12:58
autor: _TOM_
Filtr RO nie ma większego znaczenia jakiej firmy kupisz, byle był z gwarancją.
Kup takiej firmy na jaką Cię stać, ale 90% to i tak chińszczyzna, bez względu na nalepkę na filtrze.
Każdy filtr ma zawór włączający go, więc możesz w dowolnym momencie go włączyć i wyłączyć, jednak ze względu na wolne urabianie wody, poręczniej jest mieć coś do gromadzenia tej wody i to najlepiej w wannie, gdyby doszło do przelania lub na stałe podłączona podmiana do akwa z systemem przelewowym.
: 07 lis 2007, 13:15
autor: hamlet
W jaki sposób można podłączyć filtr do akwarium na stałe co jest potrzebne? Dziękuje za pomoc
: 07 lis 2007, 13:22
autor: _TOM_
jaki sposób można podłączyć filtr do akwarium na stałe co jest potrzebne? Dziękuje za pomoc
Nic nie jest potrzebne, no może długi wężyk jeśli filtr RO jest oddalony zbytnio od akwarioum i ten wężyk który jest w zestawie jest zbyt krótki zazwyczaj wtedy.
Podłączasz filtr RO do akwarium wężykiem wychodzącym z filtra i po sprawie
Ale musisz zrobić odpływ wody z akwarium inną rurką, by się nie przelało.
Filtr RO urabia kilka litrów wody na godzinę, więc podmiana 100 litrów to pół doby, albo cały dzień jak wolisz. No chyba, że kupisz taki filtr RO co produkuje kilkadziesiąt litrów w godzinę, wtedy poczekasz te 2 lub 3 godzinki przy baniaku i przypilnujesz by się nie wylało.
Uwaga tylko, bo woda z RO leci lodowata, sposób jej ogrzania jest godny uwagi przy sporych membranach i urobkach na godzinę.
: 07 lis 2007, 19:19
autor: tuptus
hamlet pisze:W jaki sposób można podłączyć filtr do akwarium na stałe co jest potrzebne?
Moim zdaniem jest to mało sprecyzowane pytanie o stała podmianę

: 07 lis 2007, 23:11
autor: hamlet
TOM w jaki sposób można podgrzewać wodę z filtra która idzie bezpośrednio do akwarium ? no i ten system przelewnia wody to tez mnie troszkę dręczy ale nie bardzo wiem jak, a noszenie tych wiader z wodą mnie juz męczy
Tuptus przepraszam za mało sprecyzowane pytanie postaram się bardziej
: 07 lis 2007, 23:55
autor: pwala
z tym podłączeniem akwarium pod RO nie jest prosta sprawa... na wyjściu RO nie ma ciśnienia... jeśli to się jeszcze stłumi (podnosząc poziom lub wydłużając nadmiernie wąż) to filtr RO będzie produkował tylko wode odpadową

więc jeśli nie masz filtra RO tuz przy akwarium masz dwa wyjścia:
- podciągnąć wode do akwarium i podłaczyć tam RO
- zrobic "stację pośrednią", czyli woda z RO do baniaczka a z baniaczka pompka (lub wiaderkami) do akwarium...
jeśli coś ma być automatyczne to przydałoby się sterowanie - najprościej zegar czasowy i elektrozawór - dobierzesz eksperymentalnie na jak długo masz otworzyć zawór aby uzyskac żądaną ilość wody...
Przy stałej podmianie stosunkowo niewielkiej ilości wody nie martwiłbym się w jej ogrzewanie - bo to tak samo jak ludzie na przystanku nie ogrzeją wiaty tak ta woda nie schłodzi dużego zbiornika.
...odpływ nadmiaru wody to osobna bajka - jak pisali koledzy najlepiej aby był zorganizowany przelewowo i grawitacyjnie do kanalizacji.
Pozdr. Paweł
: 08 lis 2007, 07:30
autor: rady3
pwala pisze:z tym podłączeniem akwarium pod RO nie jest prosta sprawa... na wyjściu RO nie ma ciśnienia... jeśli to się jeszcze stłumi (podnosząc poziom lub wydłużając nadmiernie wąż) to filtr RO będzie produkował tylko wode odpadową

Pozdr. Paweł
Z tym się nie zgodzę. Mój wężyk wychodzący z RO ma ponad 10m i membrana 100 daje 200l wody na dobę.
: 08 lis 2007, 09:03
autor: _TOM_
Przy membranie 75 lub 100 i wlewaniu wody z RO do akwarium zaraz obok grzałki, o temperaturę nie trzeba się marwić.
Ale większe filtry RO, choćby takie jakie zakupiło sobie PKMD, wody leją tyle, że ogrzewanei trzeba zastosować.
Warto wężyk z RO pociągnąć wzdłuż świetlówek, nieźle grzeją wtedy przepływajaca wodę i to za darmo, ale mówimy tu o tych małych filtrach RO oczywiście.
Używając wiaderek lub zbiorników pośrednich z pompką, wodę koniecznei trzeba podgrzać, albo wodą z czajnika, albo grzałką akwarystyczną odpaloną dzień przed wlaniem wody.
Co do odpływu wody z akwarium - przelewu, to najlepiej nawiercić dziurkę u góry baniaka, podłączyć rurkę tam proto do kanalizacji lub ogródka jak mają niektórzy z forum i po kłopocie.
Na wylot z akwa dać sitko i po kłopocie.
Oczywiście odpływ powinnien być daleko od wlewanej wody z RO, by nie wylewać tego co przed chwilą wleciało.
: 08 lis 2007, 09:15
autor: rady3
Żeby leciała ciepła woda to można na membranę podawać ciepłą. Tylko trzeba pamiętać o parametrach jakie toleruje membrana.
: 08 lis 2007, 09:27
autor: hamlet
za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję

: 08 lis 2007, 20:53
autor: tuptus
Cieplejsza woda zwiększa wydajność RO.
Filtr produkuje więcej czystej RO jeśli jest zasilany wodą o temp. 20C niż np 8C.
Są to niewielkie różnice ale jednak.
Podejrzewam że ma to związek z gęstością wody w różnych temperaturach.
: 09 lis 2007, 08:51
autor: _TOM_
tuptus pisze:Cieplejsza woda zwiększa wydajność RO.
Filtr produkuje więcej czystej RO jeśli jest zasilany wodą o temp. 20C niż np 8C.
Są to niewielkie różnice ale jednak.
Podejrzewam że ma to związek z gęstością wody w różnych temperaturach.
rady3 pisze:Żeby leciała ciepła woda to można na membranę podawać ciepłą. Tylko trzeba pamiętać o parametrach jakie toleruje membrana.
Nie zapominajcie o jednym, ciepła woda lecąca w kranach z ciepłowni nie jest wskazana dla naszych dysków, jest wręcz szkodliwa ze względu na stosowane w jej przygotowaniu zamienniki cieplne ma różne doadatki i gratisy w sobie, których nie posiada woda zimna. Ja nie polecam ciepłej wody z kranu.
: 09 lis 2007, 09:28
autor: pwala
_TOM_ pisze:nym, ciepła woda lecąca w kranach z ciepłowni nie jest wskazana dla naszych dysków, jest wręcz szkodliwa ze względu na stosowane w jej przygotowaniu zamienniki cieplne ma różne doadatki i gratisy w sobie, których nie posiada woda zimna. Ja nie polecam ciepłej wody z kranu.
Z jednej strony gratisy a z drugiej fakt, ze wymienniki ciepła często są miedziane...
: 09 lis 2007, 10:35
autor: jociak
Myślę, że jednak dobrze jest tą wodę z RO zbierać w oddzielnym zbiorniku. Można w ten sposób ustabilizować parametry wody, np zakwasić do 6,5 ph i mieć pewność że taką wodę właśnie podmieniamy. Nie ma co się uszukiwać, jeżeli będziesz lał wodę bezpośrednio z kranu do akwa i bezpośrednio z RO to parametry będą Ci latać że ho ho ... . U mnie taka woda zanim trafi do głównego jest mieszana tydzień. Przez pierwsze 3 dni stabilizuje się ph do 6,5 (zakwaszam HCL-em). Woda z kranu przechodzi jeszcze przez 3 filtry. 2 sznurkowe 20 i 5 mikronów i węglowy. Całość podgrzewam przed wymianą do 28 stopni. Ryby są zadowolone i nie muszą co chwilę być kąpane w innej wodzie. W ciągu tygodnia jak mi ph spada poniżej 6 (nie zawsze) to dolewam z drugiego zbiornika również wcześniej przygotowanej wody. Łącznie ponad 100 % wody tygodniowo. Nie sprawdzam NO2 i NO3. Mur z betonem jest zero (lub delikatnie do góry). RO praktycznie u mnie chodzi bez przerwy. Z wiaderkami też nie latam, bo cały system jest podłączony bezpośrednio pod dwa 125 l zbiorniki, a woda z ogólnego jest zlewana do rury kanalizacyjnej. Koszt? Przeróbka wszystkiego w takim systemie to ok 700 zł. Opłaca się ze względu na zaoszczędzony czas i stabilne warunki w ogólnym. Na dole mały szkic jak to wygląda. Może się przyda. Pozdrawiam Paweł.