Strona 1 z 1
Środki do ochrony złożonej ikry.
: 01 gru 2007, 19:35
autor: CraNcH^MS
Czy podczas rozmnażania paletek stosujecie środki do ochrony złożonej ikry? Jak tak, to jakie polecacie?
Chcę rozmnożyć pierwszy raz moje dyski, posiadam dobraną parę, która aktualnie pilnuje drugi dzień larw w ogólnym, akwarium sterylne 160l, w którym od tygodnia stabilizuje się woda do tarła oraz kilka pytań do was
Mam także ulotkę firmy Tropical, która ma w swojej ofercie
Biodesinal, ten środek jest typowo do odkażania wody po tarle ryb akwariowych. W ogólnym trochę ikry mi spleśniało lecz mam w nim temperaturę 28 stopni, trzy dni czekałem na pojawienie się larw. Może te pleśnienie było spowodowane zbyt niską temperaturą. Czytałem, że przy wyższej temperaturze są większe szanse na większą ilość larw, ale są one podobno słabsze.
Chcę więc ustawić temperaturę 28,5 stopnia oraz zastosować środek odkażający wodę.
Czy to dobra droga do sukcesu? Może jakieś inne preparaty, lub sposoby polecacie na to by uzyskać większą ilość zdrowych larw.
Proszę o odpowiedź.
: 01 gru 2007, 19:52
autor: Borys_szczecin
Szczerze ci powiem że ja mam temp w tarliskowym 31 stopni wyższa temperatura pobudza ryby do tarła tak samo jak świeża woda a co do pleśnienia ikry to musiałeś mieć za wysoką twardość ogólną wody daj sobie spokój z odkażalnikami poco chemia dobre parametry wody to 80% sukcesu
: 01 gru 2007, 21:40
autor: CraNcH^MS
Nie był to problem twardości ogólnej. Tww=2 TWO=5. Dałem do ostatniej podmiany trochę więcej osmozy niż zwykle.
Czytam w ostatnich dniach wiele na temat rozmnażania dysków. Ja bym raczej upierał się przy zbyt niskiej temperaturze przez co ikra musi się dłużej inkubować i wówczas w ogólnym jest dłużej narażona na niepożądane czynniki. W pierwszym dniu zbielało jedne jajeczko w drugim z 10. Na trzeci dzień było jeszcze gorzej, ale nastąpił wylęg przez dwa dni ryby pilnują larw, jest ich jeszcze około 50 szt.
Ponawiam pytanie czy warto stosować te środki i czy wy stosujecie? Czy stosowanie tych środków ma sens, czy tylko tak dla lepszego swojego samopoczucia.
: 01 gru 2007, 23:05
autor: Borys_szczecin
Daj spokój z chemią spróbuj podnieść temp do 30stopni normalnie przy 28 stopniach wylęg powinieneś mieś ogonki po 68godzinach w 30 stopniach po 60 godzinach może im brakować garbnika. zaparz zwykłą herbatę żeby mocno sie zaparzyła i jak ostygnie trochę wlej żeby woda zrobiła się delikatnie brązowawa.przyczyn może być dużo bielenia ikry np samiec może mieć niedobór karnityny.
: 02 gru 2007, 09:46
autor: pajacyk
Możesz do wody dodac akryflawine juz sie spotkałem z ludzmi którzy tak robia i sa z tej czynnosci zadowoleni,możesz też użyc lampy uv, co do temperatury wody to ludzie w roznej temp rozmnazaja dyski od 25 C do chyba gdzies czytałem 32C jezeli chdzi o temp 30 C to na forum spotkałem sie z wypowiedziami iż po czesci w takiej temp wychodza młode z wadami. To co doradził ci kolega Borys_szczecin z ta cherbata to ja bym tego nie stosował

.
: 02 gru 2007, 10:54
autor: CraNcH^MS
pajacyk kolega Borys_szczecin polecił stosowanie herbaty ponieważ zawiera ona sporą ilość garbników, choć nie słyszałem jednoznacznych wypowiedzi, że ktoś stosuje herbatę. Ja mam w szufladzie szyszki czarnej olchy, więc ewentualnie mogę zrobić z nich wywar i dodać do wody.
Jako, że nie ma na tym forum jednoznacznych odpowiedzi czy stosować chemię do ochrony ikry, ja postąpię w następujący sposób. Zrobię wywar z szyszek i wleję (jeszcze tydzień zbiornik musi dojrzewać a moja para paletek jeszcze w ogólnym pilnuje swoich larw już trzeci dzień) ustawię temperaturę na 28,5 stopnia i zaraz po złożeniu ikry dodam Biodesinalu. Zobaczę co z tego wyjdzie jakie będą straty w złożonej ikrze.
: 02 gru 2007, 10:55
autor: Borys_szczecin
Twoja decyzja ale trzeba pamiętać że nasze własne doświadczenia nie zastąpią nawet najlepszych rad
: 02 gru 2007, 14:29
autor: rady3
Borys_szczecin pisze:Twoja decyzja ale trzeba pamiętać że nasze własne doświadczenia nie zastąpią nawet najlepszych rad
Chyba jednak najlepsze rady nie zastąpią własnych doświadczeń.

: 02 gru 2007, 16:24
autor: Woytek
[quote="CraNcH] zaraz po złożeniu ikry dodam Biodesinalu. Zobaczę co z tego wyjdzie jakie będą straty w złożonej ikrze.[/quote]napisz co ci wyszlo po dodaniu preparaty tez mam problem z plesnieniem ikry,parametry wody w tarliskowym two8 tww-2 ph-6 no2\no3-0 tamp- 29c
: 02 gru 2007, 16:49
autor: CraNcH^MS
Woytek pisze:[napisz co ci wyszlo po dodaniu preparaty tez mam problem z plesnieniem ikry,parametry wody w tarliskowym two8 tww-2 ph-6 no2\no3-0 tamp- 29c
Podam, ale może to trochę potrwać. Jeszcze jeden tydzień akwarium musi dojrzewać. Aktualnie paletki pilnują trzeci dzień maluchów w ogólnym. Jestem ciekaw czy małe przejdą na rodziców, ale wiadomo ogólny to ogólny itd.............. pożyjemy zobaczymy. Dodam tego preparatu po tarle i podam czy straty w ikrze będą większe.
: 02 gru 2007, 20:49
autor: slawol
Nie kombinuj z żadną chemią raczej bym się koncentrował na parametrach wody,zobaczył bym co będzie wychodziło przy KH0,GH6 PH6,temp zostaw w spokoju taka jaką masz jest całkiem wystarczająca pod warunkiem że sprawdziłeś termometr czy nie oszukuje(niektóre potrafią się mylić o 2 stopnie).Jeśli dodasz garbnika to całkiem wystarczy jako ochrona ikry.
: 02 gru 2007, 22:36
autor: birdas
Polecam ten wątek:
http://pkmd.pl/index.php?name=PNphpBB2& ... 76&start=0
Miałem ten sam problem. Parametry wody idealne - ikra pleśnieje, zastosowanie lampy UV - ikra pleśnieje, zastosowanie akryflawiny i sukces. Nie jest to zbieg okoliczności bo testy z parametrami wody, testy z lampą UV i akryflawiną były robione kilku-krotnie.