Odrobaczanie w akwarium ogolnym

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: _TOM_, niki 28, Kazimierz1961

plorenc
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2006, 11:15

Odrobaczanie w akwarium ogolnym

Post autor: plorenc » 29 kwie 2009, 11:23

Czy da sie skutecznie przeprowadzic odrobaczanie w akwarium ogolnym.( 8 plaetek, kirysnik czarnoplamy, zwir, rosliny; zabienice, kryptokoryny, korzenie). Jaki to bedzie mialo wpyw na rosliny?

Gość

Post autor: Gość » 29 kwie 2009, 12:25

Jeżeli podczas odrobaczania podniesiesz temperaturę do 35 stopni, to Twoim roślinom może to zaszkodzić. Kiryśnik też nie będzie zbyt szczęśliwy. Można skutecznie odrobaczyć obsadę w akwarium ogólnym, ale trzeba dobrać lek, który pomoże, ale też i nie zaszkodzi pozostałej obsadzie np. capifos wybije krewetki itp.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3436
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 29 kwie 2009, 13:03

adam1976 pisze: Można skutecznie odrobaczyć obsadę w akwarium ogólnym, ale trzeba dobrać lek, który pomoże, ale też i nie zaszkodzi pozostałej obsadzie np. capifos wybije krewetki itp.
Znasz taki cudowny lek ?

Gość

Post autor: Gość » 29 kwie 2009, 14:28

Pytanie jest zadane dosyć ogólnikowo, bo nie precyzuje jakich robali kolega chce się pozbyć z akwarium ogólnego. Cudownego leku na wszystko i takiego co nie szkodzi to nie znam ;)
Stosowałem metronizadol na wiciowce: krewetkom nie zaszkodziło, kiryskom i pielęgniczkom też nie. Nawet mogę powiedzieć, że pomogło. Dyskowców jeszcze nie miałem kiedy leczyłem, ale teraz mam i są w tym samym akwarium od lutego 2009 ( leczenie było w czerwcu 2008) . Na razie wygląda na to, że było to skuteczne odrobaczenie akwarium ogólnego.

plorenc
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2006, 11:15

Post autor: plorenc » 01 maja 2009, 14:54

dziekuje za komentarze, W sklepie poradzono mi capitox, sprobowalem, znosza cierpliwie poki co. Wyczytalem o podmianach wody w trakcie kuracji co 2 dni , potem o powtorzeniu, natomiast nie znalazlem za duzo informacji odnosnie karmienia ryb w trakcie dzialania leku. Wydaje mi sie ze powinieniem sie wstrzymac dla lepszej skutecznosci leku.

Awatar użytkownika
tomek76
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 09 lut 2009, 16:45
Imie i Nazwisko: Tomasz Kwiatkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: New York
Lokalizacja: Poznań/New York
Kontaktowanie:

Post autor: tomek76 » 01 maja 2009, 18:15

Ryby w trakcie leczenia jak najbardziej powinieneś karmić, ale ostrożnie ponieważ mogą mieć troche mniejszy apetyt. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Re: Odrobaczanie w akwarium ogolnym

Post autor: jociak » 01 maja 2009, 20:42

plorenc pisze:Czy da sie skutecznie przeprowadzic odrobaczanie w akwarium ogolnym?
jakie odrobaczanie? jakie robale?
Zadałeś bardzo ogólne pytanie.
Skuteczne odrobaczanie w ogólnym to raczej jest wykluczone. Nawet jak wyniki "pewnej" kuracji będą zadawalające, to tylko przez pewien czas. Napisz z jaką przypadłością masz do czynienia to będziemy mogli wysunąć jakąś tezę ...

Iwek_22

Re: Odrobaczanie w akwarium ogolnym

Post autor: Iwek_22 » 01 maja 2009, 21:23

plorenc pisze:Czy da sie skutecznie przeprowadzic odrobaczanie w akwarium ogolnym.( 8 plaetek, kirysnik czarnoplamy, zwir, rosliny; zabienice, kryptokoryny, korzenie). Jaki to bedzie mialo wpyw na rosliny?
nie :(

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 02 maja 2009, 09:06

Oczywiście, że się da! Skoro da się na szkle czystym to w ogólnym także. Tyle, że jest to duuuużo trudniejsze. Zauważcie, że większość przepisów na leczenie zawiera dawki leków, temperaturę, czas, i powtórzenia. I tak mało komu zwłaszcza z początkujących udaje się dotrzymać wszelkich reżimów. Mało kto się przejmuje pH a właściwie nikt twardością i oświetleniem podczas leczenia! Tymczasem wiadomo, że w wodzie b.miękkiej i kwaśnej leczy się skuteczniej. W akwarium ogólnym musisz uwzględnić masę dodatkowych czynników. Odpowiadam więc że można!! Tyle że dużo trudniej.
Zaczął bym od tego, żeby jedną rybę przeznaczyć na badania co w trawie piszczy. Wszystkim którzy zakupują ryby polecam aby zakupić jedną więcej, na zasadzie testera. Jak kupujecie od hodowców zawsze da się poprosić o jedną "niewydarzoną" sztukę więcej taką której i tak nikt nie sprzeda. Po 2-3 tygodniach taką sztukę dajemy na badania i wiemy co się dzieje. Wtedy zdecydowanie łatwiej przeprowadzić odrobaczanie bo wiadomo z czym walczymy.

plorenc
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2006, 11:15

Post autor: plorenc » 02 maja 2009, 12:03

dziekuje za komentarze,
Nie jestem specjalista od robakow ale z uwagi na fakt ze niekotre ryby sa wychudzone i ciemnoblade, stawialbym na pasozyty ukladu pokarmowego. Nie posiadam mikroskopu i nie zakladam ze kupie.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 02 maja 2009, 21:26

plorenc pisze:dziekuje za komentarze, ...
Nie posiadam mikroskopu i nie zakladam ze kupie.
jeśli nawet nie zakładasz takiego zakupu, to nigdy nie dowiesz się czy można, czy nie można odrobaczyć ryb w akwarium ogólnym, no bo jak? ... :)
Co do samego tematu..., temat rzeka, niby teoretycznie się da (jak mówi Piotrek), ale bez pomocy zbiornika kwarantownego (tak twierdzę ja) się nie da! Piotrek pewnie za moment poda sporo dowodów teoretycznych, ja jednak będę stał przy swoim, opierając się na swoich, skromnych, bo kilku letnich tylko doświadczeń praktycznych. Poza "odrobaczeniem" ryb (na jakie robale?) wszystko "inne" zostanie w piachu, filtrze itp. Bez gruntownej demolki (gotowanie itp.) nie pozbędziesz się tego.
No ale możesz próbować. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 03 maja 2009, 18:20

A właśnie nie będę przekonywał w drugą stronę :-) Wręcz przeciwnie. Owszem twierdzę, że się da ale to jest złą droga. Ogólne akwarium ma być ustabilizowane. Tymczasem każda chemia powoduje destabilizację i wybicie dużo większej liczby drobnoustrojów niż byśmy chcieli, to znaczy że te pożyteczne też zostaną ubite, a wtedy prosta droga do inwazji okrzemków i gloniszczy. Ale jak się che pobawić... to jasne że można dla sportu, bo inaczej to ciężko skomentować.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość