Strona 1 z 1

Jak przygotować akwarium po chorobie?

: 06 sie 2009, 15:00
autor: Andrew72
Niedawno zakupiłem paletki do mojego akwarium , a że było puste to wpuściłem rybki bez kwarantanny w innym zbiorniku. Nie wpadłem na pomysł aby, hodowcy zapytać się czy i kiedy je odrobaczywiał. W każdym razie, w krótkim czasie zaobserwowałem,że jest coś nie tak. Zakupiłem mikroskop i .... : nicienie, wiciowce. Później jeszcze, gdy zostały przeniesione do akwarium sterylnego w celu wyleczenia znalazłem pod mikroskopem bakterie flexibakteriozy (wg.. osoby znającej się na rzeczy).

Rybki obecnie są leczone w akwarium sterylnym.
W miedzy czasie zrobiłem reset akwarium dekoracyjnego.
i tak:
- podłoże nowe i wyprażone w piekarniku
- filtr, węże i cały sprzęt wymoczony w chloraminie T
- akwarium wymyte przy pomocy roztworu z chloraminą T , wysuszone ,
- korzenie moczone w chloraminie T poczym wypukane, 2 dni suszone na słoneczku , i oblane wrzątkiem
- rośliny wypukane , i wymoczone w nadmanganian potasu (trochę zbyt mocny roztwór był, i troszkę wypadło roślinek jakieś 2/3 obsady, ale rozrosną się). I przepłukałem w roztworze FMC.

Obecnie akwarium dojrzewa juz około tygodnia

Pytania:
- Czy powinienem jakąś dawkę profilaktyczną wprowadzić leku do akwarium dekoracyjnego w celu odkażenia i posiadać 100% pewność że nic się nie uchowało z w/w chorób?
- I w jakiej dawce?

Moja apteczka posiada takie leki/chemie : Metro, Levamisol, ChloraminaT, Nadmanganian potasu, Aniprazol, Aquasan Trypaflavin FMC (zoolek).

Re: Jak przygotować akwarium po chorobie?

: 06 sie 2009, 19:29
autor: gajowa
Moim zdaniem to co zrobiłeś wystarczy.

Re: Jak przygotować akwarium po chorobie?

: 07 sie 2009, 00:11
autor: andzio65
Andrzeju, poniuchaj ten korzeń, czy po tych zabiegach nie śmierdzi choraminą. W moczeniu mógł nią nasiąknąć. A jeśli by nawet nie śmierdział to jeśli masz czas - bo rybki w sterylnym - to go mocz i wymieniaj wodę. Chloramina rozpuszczona w wodzie ma odczyn zasadowy, więc dobrze było by sprawdzać ph wody, w której byś go moczył, żeby później nie było szukania co zwiększa ph wody w akwarium. Zmierz ph wody którą go zalewasz i zbadaj powtórnie powiedzmy po 12 godzinach, jeśli będzie takie samo to jest ok, ale jeśli będzie rosło to wymieniaj wodę i płucz go do momentu, aż nie będzie wzrostu ph. Gdyby ph spadało, to może być normalne zjawisko wskutek wydzielania do wody kwasów humusowych z korzenia.
Co do reszty to chyba już wyczerpałeś listę czynności do wykonania.
Napisz co się okazało z tym korzeniem, nie wiadomo co się kiedy może przydać.
Pozdrawiam.

Re: Jak przygotować akwarium po chorobie?

: 07 sie 2009, 08:50
autor: Andrew72
Dziękuję za opinie Gajowa i rady Andzio65 :D
Korzeń już się wymoczył w akwarium 575l jakiś tydzień. Myślę , że na te próby to już za późno tym bardziej ze obsadziłem go mchem już. Ale twoja uwaga jest bardzo przydatna. Ponieważ zastanowiło mnie czemu po zakwaszeniu wody do 6,5 ph wzrosło do 7 po 1 dniu myślałem na początku, że to środek który wlałem w celu ewentualnego zredukowania chloraminy czyli uzdatniasz wody (nie pamiętam nazwy już, bo nie mam opakowania ale jakiś "antychlor"). Teraz już wiem :D ,że to ph podnosiła mi chloramina. Ryb jeszcze nie wpuszczam, daje sobie jeszcze 1 -2 tygodnie a w tym czasie podmiany i dojście do odpowiedniego ph czyli ok 6,7-6,8.

Re: Jak przygotować akwarium po chorobie?

: 08 sie 2009, 03:34
autor: andzio65
I tak trzymaj. Powodzenia.

Re: Jak przygotować akwarium po chorobie?

: 08 sie 2009, 10:00
autor: TURYSTA
Dla pewności i świętego spokoju daj sobie 5-6 tygodni czasu.
Jak byś nie miał roślin można się pokusić o zabawę w zbiciem ph do 4,0 i w dól na jakiś czas.

Re: Jak przygotować akwarium po chorobie?

: 25 wrz 2009, 12:31
autor: kubamajer
kaloryfer102 pisze:Później jeszcze, gdy zostały przeniesione do akwarium sterylnego w celu wyleczenia znalazłem pod mikroskopem bakterie flexibakteriozy (wg.. osoby znającej się na rzeczy).
Heh, to całe szczęście że znalazłeś ;). One są wszechobecne.
W razie potrzeby pokazują akwaryście, że mało się stara.

Pozdrawiam,
Kuba