Zobaczyc, to możesz , ale tylko wyłaczoną ! ! ! ! !.
Swiatło z lampy UV, jest przydatne w walce z drobnoustrojami , ale jednocześnie baardzo szkodliwe dla człowieka, więc nie wolno patrzec jak świeci.
Możesz orientacyjnie policzyć , jak długo mogła świecic licząc okresy kiedy jej używałeś i porównac z danymi producenta.
Prócz tego widac troszkę , przez obudowę i na wlocie wylocie, czy światło jest intensywne ,no i przede wszystkim będziesz wiedział, czy jest skuteczna jeśli będzie w użyciu.
Spadek skuteczności oznacza mniej lub bardziej zużyty żarnik UV.
Orientacyjnie powiem ci , że u mnie właściwie UV-ka chodzi non stop ( w jednym , lub drugim czy trzecim akwa na przemian ) i w ciągu 3 lat jej używania , mam dopiero 2-gi żarnik i jeszcze działa dobrze.
Podstawowa zasada , to nie używać jej "na sucho" , bez przepływu wody , wyłącząć przed zatrzymaniem przepływu, załączać dopiero po uruchomieniu filtra. Wszelkie przegrzania powodują znaczące zużycie a czasami przepalenie. Jak najrzadziej wyłacząc i włączać , bo to też powoduje większe zużycie.
Jeszcze jedno , chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi osłony ze szkła kwarcowego, czyli wlot do UV, zabezpieczyć np. gąbką. Wszelkie zarysowania szkła w znaczący sposób obniżają skuteczność lampy UV.
I to by było na tyle ...
pozdrawiam