Strona 1 z 1

Ozonowanie wody

: 06 lut 2005, 14:45
autor: mirek
ciekawe czy ktoś stosuje ozonowanie wody ??
Nie dawno zakupiłem ozonator firmy aquamedic . Małe, zgrabne, woda po ozonowaniu nabiera pięknego niebieskawego koloru. Fakt że czuć ozon w całym pomieszczeniu, Ale stosuje go tylko do odkarzenia wody do podmian. Pobór prądu około 4 W . Podpina się to to pod zwykły napowietrzacz ( czytaj brzęczyk) W instrukcji jest obrazek jak stosować ozonator w akwarium, ale się trochę boję :))

: 15 lut 2005, 15:10
autor: Jurek
W latach 90-tych zrobiłem sobie taki ozonator,opis wykonania znalazłem w czasopiśmie"Akwarium".Stosowałem go w akwarium ogólnym,gdzie pracował,o ile dobrze pamiętam-kilka-kilkanaście minut na dobę.Razu pewnego zapomniałem go wyłączyć w porę i pracował około 3 godzin w akwa 140 litrowym z dorosłą parą i małym,1-2 cm narybkiem :oops: Niepokój wzbudziło zachowanie rybek,wszystkie pływały górą i starały się pobierać tlen na styku wody z powietrzem.Na całe szczęście skrzela nie zostały uszkodzone,a rybki po krótkim czasie i intensywnym napowietrzaniu doszły do siebie.

: 20 lut 2005, 13:03
autor: mirek
czy możesz powiedzieć w którym numerze tego czsopisma ?
lub przesłać mi skan tego artykułu. czasem może sięprzydać :)
Mirek

: 20 lut 2005, 22:00
autor: Jurek
Niestety,nie mam już tych czasopism.A cały ozonator składał się z litrowego słoika,do wieczka od środka był zamocowany uprzednio wyjęty z lampy typu LRF (rtęciowo-żarowej,o ile mnie pamięć nie myli) żarnik,o mocy 125 wat(j.w. :D ).W wieczku były wklejone za pomocą kleju distal dwie rurki szklane-takie od filtra napędzanego powietrzem,jedna dłuższa,druga krótka,do tego potrzebny był jeszcze statecznik o mocy dobranej do żarnika,który był włączany szeregowo do obwodu zasilającego żarnik.Jeszcze tylko pompka powietrza,która pompowała powietrze do słoika i to by było na tyle :) A ozon czuć było,tak jak piszesz,w całym pokoju :)
Z ostatniej chwili-prawdopodobnie chodzi o nr 5-6/86,tam jest artykuł o ozonowaniu wody,więc prawdopodobnie to tam będzie opis budowy ozonatora.

: 20 lut 2005, 22:38
autor: Mislavo
Coś mi się wydaje Jurku, że właśnie podałeś sposób na zrobienie prostego detonatora :wink: Być może się mylę ( nie sprawdzałem empirycznie ) ale "goły" żarnik wymontowany z lampy, natychmiast się przepala w zetknieciu z powietrzem.

Mislavo :wink:

: 21 lut 2005, 07:48
autor: Jurek
Goły żarnik od zwykłej żarówki-z pewnością ulegnie przepaleniu.A jeśli chodzi o żarnik od lampy typu LRF-to oczywiście,masz Mislavo racje-wydaje Ci sie :wink: .Jeśli mój opis ozonatora (który pracował u mnie kilka lat) wywołuje wątpliwości,to w wymienionym numerze "Akwarium" jest dokładny opis tego urządzenia.jedynym mankamentem może być temperatura,jaka wytwarza sie podczas pracy,ale możemy wykorzystać żarnik mniejszej mocy.

: 21 lut 2005, 20:20
autor: mirek
Panowie ,............. wydaje mi się , że było by to urządzenie bardzo energochłonne.
125 W to troche dużo. AkwaMedic produkuje urządzenie o mocy 5W . dające 200mg/ min -O3
Pytałem tylko z czystej ciekawości ..... jak to się robiło wcześcniej.

: 25 mar 2005, 19:59
autor: lara
Mirku dzisiaj szperalam w moich nr. Akwarium i faktycznie jest opis calego ozonatora
jak chcesz moge ci przeslac ten artykol, albo poprostu ummieszcze go tutaj.

: 26 mar 2005, 22:23
autor: mirek
Będę bardzo wdzięczny :)
Z góry dziękuję

: 31 mar 2005, 21:21
autor: lara
Mirku zobacz prosze czy dostales E-meila z tym ozonatorem?

: 01 kwie 2005, 20:54
autor: mirek
Niestety nic do mnie nie doszło. :(
Podałem inny adres na priv

: 15 cze 2005, 23:14
autor: fomalhaut
Mirku! Co z Ozonowaniem?
Działa? Jak? Odkażając wodę do podmian, czy w akwa z rybami?
Co dalej z tym wątkiem? Pisz, proszę....
Wojtek

: 16 cze 2005, 11:28
autor: mirek
stosuję ozonowanie wody do podmian. Zresztą cała woda do Łodzi była ozonowana. Przez tydzien czasu ozonator pracował sobie i woda myśle ze była super.
Tak właśnie przygotowuję wodę u siebie. Zbiornik 200 l po zalaniu świerzą wodą jest 12 godzin ozonowany. Wpływa to na klarowność wody i nie wiem na co jeszcze, ale o dziwo na dnie zbiornika, a jest to akwarium zawsze pojawia się biały osad. Myślę że to jakieś utlenione cząsteczki bądz minerały.
Jedno jest pewne że jest mniejsze prawdopodobienstwo trzywleczenia nieproszonych gości przez wodę.

: 16 cze 2005, 15:46
autor: hudy
Ozon posiada silne właściwości bakteriobójcze.Poprzez ozonowanie można usunąć całkowicie i szybko wszelkie fenole,rozkłada również detergenty. Wodę po ozonowaniu można uzyć już po 1-2 godzin. Bardzo pomaga przy niszczeniu wypławka w akwariach tarliskowych/oczywiście bez ryb/