Wszystko zależy od tego jaki będzie przepływ , media filtracyjne , ilość miejsca na sump , częstotliwość późniejszej obsługi , obsady , roślin , podłoża itd..
Ja osobiście jestem zwolennikiem "nadfiltracji" , i sumpów o przepływie pionowym , co prawda badania mówią , że 1m2 powierzchni medium pod złoże bakteryjne wystarczy do utlenienia 0,5g amoniaku dziennie , a to jest średnio ilość wydzielana dziennie przez 1kg ciała ryby , to jednak w środowisku kwaśnym nitryfikatory są mniej wydajne , i tylko w teorii zasiedlają równomiernie całe złoże.
Trudno mi podać jakieś dokładne wymiary komór czy szczelin , w zasadzie każdy robi to na "oko" .
Do praktycznie stałych elementów należą :
- większa komora ostatnia ( musi pomieścić pompę , o ile zastosowana jest zatapialna , często grzałkę , czujniki , mierniki i tym podobne zabawki o ile są stosowane ) .
- przegrody o malejącej wysokości w kierunku ostatniej komory
- przegrody pod którymi przepływa woda nie mogą sięgać górnej krawędzi sumpa - najczęściej 2-3 cm poniżej , jest to zabezpieczenie przed przelaniem w wypadku zamulenia medium filtracyjnego.
Ja nie spotkałem się z jakimś uniwersalnym wzorem na wielkość i parametry sumpów .
W swoich zbiornikach korzystałem i z b.dużych - powyżej 50% objętości zbiornika , do b.małych - takich szklanych zbiorniczków ca 2-3 ltr wiszących z boków akwa 200 litrowych .
Wszystko zależy od wielu różnych parametrów i oczekiwań .
Ogólnie komory powinny być na tyle duże aby można było swobodnie manewrować dłonią przy wymianie , czy czyszczeniu medium , a szczeliny na tyle duże ,aby minimalne zamulenie substratu nie powodowało znacznego spadku przepływu.
Na Rifie jest kalkulator którym można wyliczyć średnicę przepustu i długość grzebienia w zależności od założonego przepływu wody ( przepływ podajemy w galonach

)
http://reefcentral.com/calc/drain.php
Musisz jeszcze pamiętać o tym , że producenci podają wydajności pomp dla wysokości - 0 cm , a na podanej maxymalnej wysokości tłoczenia wydajność równa się praktycznie 0 ltr .