

ERH-AQ1 jest elektrodą szklaną, zespoloną. Współpracuje ze wszystkimi dostępnymi na rynku miernikami pH. Zasadnicze różnice w jej budowie w stosunku do elektrod labolatoryjnych, określone są poniżej.
Opis róznic dotyczy odniesienia do labolatoryjnej elektrody ERH11A która jest podobna do wiekszości elektrod dostępnych na rynku i stanowiła punkt wyjścia do stworzenia tej akwarystycznej.
1) Zastosowano kabel przyłączeniowy o długości 2m co ułatwia podłaćzenie elektrody w dużych zbiornikach.
2) Elektroda ERH-AQ1 posiada otwór w korpusie umożliwiający uzupełnianie lub wymianę elektrolitu odniesienia, co z pewnością powinno przedłużyć jej żywotność. W razie stwierdzenia objawów starzenia się membrany jonoczułej (spowolnienie reakcji, przesunięcie potencjału, obniżenie nachylenia charakterystyki) membrany obu elektrod można poddać regeneracji roztworem regenerujący o symbolu SC03. Otwór do uzupełniania uszczelniony jest pierścieniem silikonowym, który może nieco przeszkadzać przy montażu elektrody w standardowym uchwycie (np. firmy AM). W odróżnieniu od standardowych elektrod przewiduję, że otwór w korpusie będzie przeznaczony jedynie do uzupełniania elektrolitu, a podczas pomiaru korpus będzie całkowicie uszczelniony
3) Elektroda ERH-AQ1 posiada jako roztwór odniesienia 3M KCl. Roztwór zawiera dodatek substancji podwyższającej lepkość. Bardziej rozcieńczony roztwór KCl zawiera mniejszą ilość skompleksowanych jonów srebra co ogranicza skłonność do wytrącania się osadów w porowatej strukturze łącznika, a tym samym w większym stopniu zapobiega jego zablokowaniu podczas pomiarów ciągłych.
4) Elektroda ERH-AQ1 posiada pojedynczy łącznik elektrolityczny. Mniejsza liczba łączników ogranicza wyciek elektrolitu odniesienia, co powinno sprzyjać zwiększeniu okresu eksploatacji, bez konieczności uzupełniania roztworu. Z drugiej strony, ograniczenie kontaktu elektrolitu odniesienia z wodą w akwarium, może nieco obniżyć szybkość reagowania elektrody na zmiany pH, co jednak w przypadku tego rodzaju pomiarów nie powinno mieć istotnego znaczenia, a może nawet będzie nieazauważalne. W każdym razie, należy się temu dokładnie przyjrzeć w dłuższym okresie czasu, po czym ponownie ocenić, które rozwiązanie jest korzystniejsze.
5) Elektroda ERH-AQ1 jest standardowo wyposażona w nasadkę ochronną, co w niektórych sytuacjach może być przydatne. Przy nakładaniu nasadki ochronnej należy zwrócić uwagą, aby nie nasunąć jednej z wewnętrznych prowadnic nasadki na łącznik elektrolityczny elektrody.
6)Zastosowano nowy rodzaj uszczelnienia przy wyprowadzeniu kabla z elektrody. Jakość uszczelnienia badaliśmy mierząc pH przy całkowitym zanurzeniu elektrody w wodzie (wraz z kablem) na głębokość 1 m, w temp. do 80 st.C. Uszczelnienie nie zawiodło. Nie wynika z tego, producent będzie zalecał całkowite utopienie elektrody podczas pomiaru, ale powinna ona przeżyć w razie przypadkowego wpadnięcia do akwarium.
Cena netto elektrody ERH-AQ1 dla klienta końcowego wynosi 129,00 PLN i z początkiem przyszłego roku nie ulegnie zmianie.

Od siebie dodam że elektroda jest rzeczywiście bardzo starannie wykonana, a pierwsze z pierwszych testów wypadają bardzo pomyślnie. Elektroda jest dokładna, powtarzalna i stosunkowo szybko reaguje na zmiany pH pomimo posiadania tylko 1 łącznika elektrolitycznego.
Producent również dostarcza bufory kalibracyjne - jak widać nawet w nietypowych wartościach. Ten 9,18 otrzymałem na prośbę do miernika pH firmy Sera.

W trakcie opracowywania jest również akwarystyczna elektroda redox ERPT-AQ1. Mam już w domu prototyp do testów


A tu testy na elektrodzie ERpt11 która stanowi punkt wyjscia dla tej powyżej

